روز ۱۹اردیبهشت ۱۴۰۱، خامنه‌ای در دیداری با کارگران دست‌چین‌شده کینهٔ دیرینهٔ خود نسبت به طبقهٔ کارگر را به نمایش گذاشت. خامنه‌ای نشان داد که مطالبات حقهٔ کارگران را از همان ابتدا بر نمی‌تافته و با گفتن «تحریکات کارگری» بر سرکوب آنها تأکید دارد. خامنه‌ای اعتراف می‌کند که «روزهای مشرف به پیروزی انقلاب یعنی روزهای هجدهم بهمن، نوزدهم بهمن، بیستم و بیست‌ویکم بهمن» به کارخانه‌یی «رفتم و چند روز در آن کارخانه ماندم از نزدیک دیدم که چه کار دارند می‌کنند؛ سخنرانی‌ها، تحریکات». بعد «روز سوّم یا چهارم پیروزی انقلاب راهپیمایی به طرف بیت امام! تحریکات کارگری از آن روز شروع شد، تا امروز هم تحریکات کارگری وجود دارد»
ملاحظه می‌شود که کینهٔ خامنه‌ای به کارگران شریف میهن‌ ما حتی قبل از تکمیل سرقت رهبری انقلاب ضدسلطنتی توسط خمینی، شروع شده بود. تمامیت شبکهٔ آخوندی در همان زمان، از مطالبات حقهٔ جنبش کارگری به‌شدت احساس خطر می‌کردند و به این دلیل خامنه‌ای جنایتکار را که یکی از اعضای شورای انقلاب خمینی بود، ۴روز به یکی از کارخانه‌ها می‌فرستند. از حرفهای خامنه‌ای چنین بر می‌آید که آن کارخانه، از کارخانه‌های بزرگ و دارای کارگران آگاه نسبت به حقوق خود بوده است. پس از ارائهٔ ارزیابی خامنه‌ای از کارگران، خمینی به سرکردگی خامنه‌ای سرکوب کارگران را در دستور کار خود قرار می‌دهد. بنابراین از همان ابتدای حاکمیت این رژیم، برنامهٔ آنها در دو محور علیه کارگران شروع شد:
 
یکم - وحشیانه‌ترین استثمار کارگران 
رژیم در استثمار کارگران، تمامی مرزهای استثمارهای شدید را در نوردیده و به وحشیانه‌ترین شکل، کارگران را استثمار می‌کند. به‌عنوان مثال حداقل دستمزد در ایران بیش از سه برابر کمتر از افغانستان و ترکیه و ۶برابر کمتر از عراق است (روزنامهٔ آرمان ۶مهر ۹۹). همین مقایسهٔ اولیه نشان‌دهنده شدت استثمار وحشیانهٔ کارگران در ایران تحت حاکمیت آخوندهاست. علاوه بر آن بنا به‌نوشتهٔ روزنامهٔ اعتماد در ۱۱ ادریبهشت ۱۴۰۱ هزاران کارگر «در گوشه و کنار کشور، چشم انتظار دریافت معوقات مزدی ۷ماهه و ۱۵ماهه هستند» یعنی از کارگر حتی ۱۵ماه بدون حقوق، کار کشیده و استخوانهایش را خرد می‌کنند.
 
دوم- خلع سلاح و بی‌سپر کردن کارگران 
اعترافات ناگزیر خامنه‌ای نشان می‌دهد که حمله و هجوم چماقداران حزب جمهوری رژیم، به خانه‌های کارگر تهران و شهرهای بزرگ و اشغال خانهٔ کارگر تهران توسط علی ربیعی که بعداً از شکنجه‌گران بسیار وحشی دههٔ ۶۰ شد و علیرضا محجوب، دقیقاً حساب شده و طبق استراتژی سران رژیم برای سرکوب کارگران و پس راندن جنبش آنها بود: اولا-خامنه‌ای در زمان حمله به خانه‌های کارگر توسط چماقداران حزب جمهوری رژیم، جز سران آن حزب بود. رژیم در طول کمتر از یک سال تمامی تشکلها و سندیکاهای کارگری را منهدم کرد، یعنی سلاح دفاعی کارگران را از آنها گرفت.
ثانیا- کارگران را از زیر قانون کار خارج کرد. کارگران «زیر سایه قراردادهای موقت و ناپایدار و بی‌پشتوانه، صبح‌کاری را با ترس از فردای بیکاری به پایان می‌رسانند» (منبع فوق). یعنی کارگران ایران هیچ سپر حفاظتی از حقوق خود ندارند و چنین است که اوایل خرداد ۹۵ قضاییه آخوندی در تکاب (اذربایجان غربی) ۱۷ کارگر معدن طلای آق دره را به‌خاطر اعتراض به اخراجشان «به ۳۰ تا ۱۰۰ضربه شلاق و پرداخت ۵۰۰هزار تومان جریمه نقدی محکوم کرد و حکم شلاق را در ملأعام به اجرا درآوردند». هم‌چنین رسانه‌های رژیم در ۶آبان ۹۷ نوشتند: «پانزده تن از کارگران شرکت هپکو اراک که در خرداد ماه سال جاری در اعتراض به معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت شرکت دست به تجمع اعتراضی زده بودند، توسط شعبه۱۰۶ دادگاه کیفری دو اراک جمعاً به ۲۴سال و ۶ماه حبس و ۱۱۱۰ضربه شلاق محکوم شدند».
اصلا تصورش هم برای یک انسان مشکل است که کینه و دشمنی آخوندها با کارگران در حدی باشد که حتی در ملأعام آنها را شلاق بزنند. شلاق‌زدن و زندانی کردن کارگر به‌دلیل درخواست حقوق معوقه، کاری جنایتکارانه است.
 
روزنامهٔ فرهیختگان در ۱۸ آیان ۱۴۰۱ نوشت: «صبح دوشنبه ۱۲ مهرماه، کارگران معادن زغال‌سنگ بخش خصوصی کرمان که با همسران و فرزندان‌شان برای اعتراض آمده بودند در سه‌راهی دشت خاک زرند توسط ماشین آبپاش مأموران انتظامی متفرق می‌شوند»
سرکوب کارگران ایران در این رژیم یکی از مهمترین برنامه‌های رژیم برای ممانعت از قیامهای مردم گرسنه می‌باشد. خامنه‌ای در سخنان ۱۹اردیبهشت ۵بار از کلمهٔ «تحریکات کارگری» نام برده‌ است که البته نشاندهندهٔ وحشت خامنه‌ای از خشم کارگران است.
دجالگری و دروغگویی بی‌حد و مرز خامنه‌ای
خامنه‌ای مدعی شد که «در جامعهٔ ما کسانی که جویای کار هستند، از بسیاری از کشورهای جهان کمتر است» این یک دروغگویی آشکار است. از قضا در همان روز سخنرانی خامنه‌ای یعنی ۱۹اردیبهشت، خبرگزاری تسنیم رژیم گزارشی به‌نقل از مدیرعامل سازمان سازماندهی مشاغل شهری شهردار مشهد از وضعیت کارگران بی‌کاری که سطح شهر مشهد را پر کرده‌اند، می‌نویسد: «در حال حاضر۱۲ "ایست کار" در سطح مشهد ایجاد شده است» که با «همکاری با حوزه قضایی و نیروی انتظامی در راستای جمع‌آوری کارگرنماها در محدوده ایست‌کارها» است. وی گفت: «حدود ۱۰هزار کارگر در این ایست‌کارها ثبت نام کرده‌اند که پس از شناسایی کارگرانی که دارای شناسنامه بوده‌اند برای آنها تشکیل پرونده صورت گرفت که در مشاغل گوناگون نسبت به کارگیری آنها اقدام کنند. هدف از انجام این طرح جمع‌آوری کارگران سر گذر و کارگر نماها از سطح شهر و جلوگیری از ازدحام و رفع نازیبایی‌های ایجاد شده در سیمای شهر و هم‌چنین اطمینان و امنیت خاطر شهروندان بوده است».
ملاحظه می‌شود که مطابق نوشتهٔ خبرگزاری رژیم، تعداد بیکاران یا به‌قول خامنه‌ای «کسانی که جویای کار هستند» آن‌قدر زیاد است که از ایستادن آنها بر سر گذر و خیابان‌ها وحشت دارند. اقدامات مشترک ارگانهای سرکوبگر یعنی قضاییه و نیروی انتظامی و... برای ثبت نام بیکاران و پراکنده کردن آنها، تماماً به‌دلیل وحشت از تجمع آنان است که چه بسا منجر به جرقهٔ قیام شود.
 
وقتی «در ۱۰روز گذشته دست‌کم صد هزار کارگر در سه استان مازندران، گلستان و لرستان از کار بی‌کار شده‌اند» (شرق ۸اردیبهشت ۹۹)، می‌توان حدس زد که در استانهای پر جمعیت و کلان‌شهرها تعداد کارگران از کار بیکار شده در ابعاد میلیونی می‌باشد. همین روزنامهٔ شرق در ۱۸ماه بعد یعنی در ۳آبان ۱۴۰۰ نوشت «بی‌کاران واقعی را می‌توان حدود ۲۰میلیون نفر» است.
خامنه‌ای با رذالت و وقاحت برای پوشاندن استثمار وحشیانهٔ کارگران، در همان سخنرانی می‌گوید «نگاه نظامهای سرمایه‌داری به کارگر، نگاه بهره‌گیرانه و استثمارگرانه است؛ کارگر یک ابزاری است برای این‌که آنها بتوانند به ثروت برسند. اگر هم یک وقتی امتیازی به کارگر می‌دهند، برای این است که این کارگر به این سرمایه‌افزایی ادامه بدهد و منصرف نشود یا عصبانی نشود»
 
بنابراین از نظر خامنه‌ای:
اولا-بهره‌گیری و استثمار «نظامهای سرمایه‌داری» غربی از کارگر خیلی «بد» است. اما وحشیانه‌ترین استثمار توسط خود وی و نظامش از مردم و کارگران «خوب» است. روزنامه مستقل در ۱۲خرداد ۹۹ نوشت «ثروت کلیه‌ٔ نهادهای اقتصادی بیت، معادل هزار میلیارد دلار می‌شود. سود ده درصدی این ثروت، یکصد میلیارد دلار در سال است که با آن می‌توان هزینهٔ معیشت ده میلیون خانوار (چهل میلیون نفر) کم‌درآمد را پرداخت کرد، از کاسبکاران ضعیف حمایت، زیرساخت‌های بخش بهداشت و درمان را تقویت، حقوق پرستاران را با هزینه‌ها هماهنگ و گرفتاریهای دیگر دولت را رفع و رجوع نمود» ابعاد استثمار را می‌بینید؟ یک روضه‌خوان در مدت ۴۰سال به ثروت افسانه‌ای هزار میلیارد دلاری می‌رسد که فقط با سود آن می‌توان معیشت حداقل ۴۰میلیون گرسنه را تأمین کرد.
ثانیا-نظامهای سرمایه‌داری غربی کار «بد» ی می‌کنند که «امتیازی به کارگر می‌دهند». از نظر خامنه‌ای هیچ امتیازی یعنی هیچ حق مشروعی را نباید به کارگر داد. ببینید با چه شقاوتی زیرآب «امنیت شغلی» کارگران، یعنی مهمترین مطالبهٔ برحق کارگران را می‌زند؟
خامنه‌ای ناگزیر ماهیت ضدکارگری خود را نشان می‌دهد و می‌گوید: «ناامنی شغلی فقط ناشی از این مسألهٔ قراردادهای موقّت نیست؛ عوامل دیگری هم وجود دارد که حالا من نمی‌خواهم بشمارم»!
در حالی که همه اقشار مختلف ایران، علاوه بر کارگران هم می‌دانند که اولین خواسته و مطالبهٔ برحق کارگران، «امنیت شغلی» با حذف قراردادهای موقت و تبدیل آن به قراردادهای دائم است. اما خامنه‌ای صراحتاً می‌گوید «ناامنی شغلی فقط ناشی از قراردادهای موقت نیست. ».
 
نتیجه: 
رژیم آخوندهای پلید از همان آغاز، استثمار وحشیانه و سرکوب بی‌حد و مرز کارگران را در برنامهٔ خود داشته است و خامنه‌ای سمبل این استثمار وحشیانه و سرکوب جنایتکارانه کارگران است.
برای کارگران ما، مانند همهٔ اقشار مردم ایران جز شورش و قیام علیه این رژیم هیچ راه دیگری نیست. 

دشمنی دیرینه و خونین خامنه‌ای با کارگران – عباس داوری

روز ۱۹اردیبهشت ۱۴۰۱، خامنه‌ای در دیداری با کارگران دست‌چین‌شده کینهٔ دیرینهٔ خود نسبت به طبقهٔ کارگر را به نمایش گذاشت. خامنه‌ای نشان داد که مطالبات حقهٔ کارگران را از همان ابتدا بر نمی‌تافته و با گفتن «تحریکات کارگری» بر سرکوب آنها تأکید دارد. خامنه‌ای اعتراف می‌کند که «روزهای مشرف به پیروزی انقلاب یعنی روزهای هجدهم…

دادگاه آنتورپ، ایران؛ آه... اگر قانون...

رأی دادگاه آنتورپ بلژیک در روز ۲۰اردیبهشت ۱۴۰۱ هر ایرانیِ پویندهٔ آزادی، دموکراسی و قانون را به سیر روزگار پیشین در ادوار تاریخ معاصر ایران به‌طور کلی، و تاریخ چهار دههٔ اخیر به‌طور خاص می‌برد. این رأی ـ که بار دیگر تروریسم بین‌المللی رژیم ملایان و بازوهای بازی‌خورده و هم‌سو و همراهش را کیفر حقوقی…

حکم دادگاه استیناف بلژیک؛ پیام‌ها و پیامدها

روز ۲۰اردیبهشت ۱۴۰۱ یکی از روزهای به‌یادماندنی برای مقاومت ایران خواهد بود. در این روز تاریخی، دادگاه استیناف آنتورپ حکم قطعی خود را در مورد همدستان بمب‌گذار خامنه‌ای صادر کرد. یادآوری می‌شود که فاشیسم دینی پس از اعلام حکم اسدالله اسدی، برای پیشگیری از رسوایی بیشتر، از استیناف‌خواهی صرف‌نظر کرده بود. نکتهٔ قابل توجه در…

هول شد و دستش خورد! فرار به جلو دیر هنگام پس از دو سال…

هول شد و دستش خورد! فرار به جلو دیر هنگام پس از دو سال در مورد ایمیل های حمید نوری lحمید نوری «دستش میخوره به ایمیل من... ‌ و بعد این هول میکنه که چی شد اینا؟‌ ۲۸ ثانیه بعد یک ایمیل برای من میاد، سفید. چون این دستش خورده بوده رو سند... » (مزدور…

حقوق کارگران را می‌توان و باید از این رژیم پس گرفت – عباس داوری

کارگران و زحمتکشان شریف ایران رژیم ضدبشری آخوندی از زمان سرقت حق حاکمیت مردم ایران در ۴۳سال قبل، از اولین حق و حقوق مسلمی که به‌طور کامل پایمال کرد، حقوق کارگران بود. خمینی با چماقداران خود به سردمداری علی ربیعی شکنجه‌گر و علیرضا محجوب، با سرکوب وحشیانه، تمامی تشکلهای کارگری را از بین بردند و…

حقیقی‌ترین صدای مردم ایران

تصویرنگاری بزرگ از رهبران مقاومت، مسعود و مریم رجوی در تهران، به‌همان میزان که شور سرنگونی و روحیهٔ رزم‌آوری و براندازی را در مقیاسی کلان به میان هموطنانمان‌مان برد، بیشتر از آن رأس و بدنهٔ استبداد دینی را به ارتعاش و واکنش واداشت. انجام این تصویرنگاریها از سوی جوانان شورشی به تاریخ ۹ و ۲۲فروردین…

پیام ملی ۵۰۰ امضاء

روز ۲۴ فروردین خبری مهم و متأثر از مذاکرات اروپا و آمریکا با رژیم آخوندی منتشر شد. خبری که هوشیاری پیرامون نتایج احتمالی این مذاکرات را به میان ایرانیان می‌برد. خبری که با خود، ضرورت همبستگی ملی را برای مقابله با جریان مماشات با دیکتاتوری ملایان فراخوان می‌دهد. خبری که ضرورت گسترش ارتباطات بین‌المللیِ مقاومت…

اسلام دمکراتیک، آنتی‌تز بنیادگرایی دینی

«این افتخار تاریخی مجاهدین است که تحت رهبری مسعود رجوی توانسته‌اند با ترسیم مرزهای عقیدتی و تاریخی اسلام دمکراتیک و ارائه یک آنتی‌تز قدرت‌مند در برابر ارتجاع مذهبی، تفکر قرون‌وسطایی خمینی تحت نام اسلام را به‌شکست بکشانند و جامعه ایران را نیز در برابر آفت بنیادگرایی، بیمه بکنند». (بخشی از سخنرانی خانم مریم رجوی در…

در مورد نظرسنجی گمان - زینت میرهاشمی

نظرسنجی و شکل دادن هدفمند روانشناسی جامعه نظرسنجی مؤسسه «گمان» با سر و صدای زیاد در فضای مجازی و در برخی رسانه‌های تصویری روبه‌رو شده است. بهانه این نظرسنجی مناسبت سالگرد برگزاری رفراندوم ضددمکراتیک «آری یا نه» به جمهوری اسلامی در روزهای یازده و دوازده فروردین ۱۳۵۸ است. این نظرسنجی توسط بنیاد پژوهشی در هلند…

پیرامون جبهه سیاسیِ نه شاه ـ نه شیخ

در دنیای سیاست با گستردگی مؤلفه‌های آن‌که در کانونشان «منافع» و «تعادل قوا» قرار دارند، شناخت دشمن اصلی یک جامعه، یک شاهکار است. در همین راستا شناخت تئوریک و تجربیِ تاکتیک‌های دشمن اصلی برای دربردن خودش از توجه و تمرکز مردم و از طرفی تسلط بر راهبردهای دشمن اصلی در تخریب و شیطان‌سازی علیه اپوزیسیون،…

نوروز؛ آیین یا تجلی زیستن؟

بهار، زیستنی است یا آمدنی؟ نوروز، بودن است یا شدن؟ بهار، سیر است یا صیرورت؟ نوروز، روز را زیستن است یا روزگار را از «بودن» تا «شدن» پیمودن؟ نوروز و بهار، آیین هستند یا انتخاب شدنی؟ نوروز و بهار، در زمرهٔ فلسفی‌ترین رخدادها و معناهایی هستند که به چراییِ «بودن» ما پاسخ می‌دهند. در این…

آیینهای ملی در خدمت نبرد برای آزادی

چهارشنبه‌سوری گذشت و رژیم نتوانست آن‌چنان که پاسدار حاجیان گفته بود مانع مردم در برگزاری این آئین ملی در خیابان‌ها و پارکها شود. آنچه در اظهارات مقامات حکومتی بیش از هر چیز جلب توجه می‌کرد آن چیزی بود که در پشت این مراسم نظام از آن وحشت داشت و برای همین تمام تلاشش را کرد…

آری، این‌چنین است «می‌توان و باید»

عملیات موفقیت‌آمیز از دور خارج کردن سامانه‌های وزارت به‌اصطلاح ارشاد رژیم در روز ۲۳اسفند، یک ضربه سنگین بر دستگاه عریض و طویل سانسور و اختناق است. این عملیات به‌طور خاص مرهمی بر زخم‌های ۴۳ سالهٔ بگیر و ببند قلم و کتاب و فکر و فرهنگ و اطلاع‌رسانی توسط نظام آخوندی است. این عملیات ستودنی و…

پاسخ به دروغهای محمدرضا ترابی - از خواهر مجاهد زهرا سراج

اینجانب زهرا سراج (مادر محمدرضا ترابی) در مورد دروغگویی حیرت‌انگیز محمدرضا ترابی و اظهارات دیکته شده توسط رژیم خونخوار ضدبشری از ذکر چند نکته ناگزیرم. او در فیس‌بوک (سوم اسفند ۱۴۰۰) ادعا کرده است من (به قول خودش «مادر بیولوژیکی») حتی حاضر نبودم در مورد پدرش با او صحبت کنم و از محل خاکسپاری هم…

بوسه بر جا پای پلنگ تاریکی‌شکار

در رثای شاعر و نویسندهٔ مبارز، رحمان کریمی پیرم اما پلنگم بر قله می‌نشینم تا به جای ماه تاریکی‌ها را شکار کنم. مرا از ناسازگارهای روزگار چه باک پیرم اما پلنگم مهاجم چون توفان غرنده چون رعد دلشکستگی‌های من و چون من حکایت تازه‌یی نیست تا هستم از پای نمی‌افتم مگر جلادان و ستمکاران از…

آفرینندگان - به قلم مهدی خدایی‌صفت

امسال ۸مارس، عنوان «روز زنان مقاومت اوکراین» را برافتخارات خود افزود. آن زنان قهرمان با قیام شجاعانهٔ خود، شیپور بیداری را در سراسر جهان به صدا درآوردند. بی‌گمان، رزم و مقاومت آنان، بیش از همه، برای جنبش زنان ایران بسیار قابل فهم و ستایش‌انگیز است. جنبشی که طی ۴دهه، حاکمیت زن‌ستیزترین نیروی ارتجاعی-فاشیستی تاریخ، همواره…

گابریل گارسیا مارکز در اثر ماندگار خود، «پاییز پدرسالار» می‌نویسد: «همه دیکتاتورها فکر می‌کنند…

گابریل گارسیا مارکز در اثر ماندگار خود، «پاییز پدرسالار» می‌نویسد: «همه دیکتاتورها فکر می‌کنند مردم عاشق آنها هستند و نوعی خودفریبی دارند و خوشان را بی‌خبر جلوه می‌دهند و آنها همیشه در پی اثبات عشق مردم به خود هستند». در جایی دیگر از کتاب او می‌خوانیم: «آنها خودشان را همیشه در مسیر حق می‌بینند و…

دادگاه استکهلم؛ ثبت اسناد اولین موج جنبش دادخواهی

رژیم جلّادان طی ۴دههٔ گذشته همواره تلاش کرده قتل‌عام۶۷ به‌فراموشی سپرده شود، گاه کوشیده آن را به‌کلی انکار کند، گاه خواسته است آن را به‌عنوان یک حکم قضایی توجیه نماید و گاه از طریق مزدورانش تلاش کرده ابعاد آن را کوچک جلوه دهد؛ اما روز سه‌شنبه ۱۷اسفند، این جنبش در خیز بلند دیگری، این توطئهٔ…

مارش حماسی بر ویرانه‌های موشک‌باران

آلبوم مقاومت اوکراین، سرشار صحنه‌های زیبا و انگیزاننده است. حضور لطافت کودکانه در کنار جنگ‌افزارهای سنگین و مناطق آوار شده، راه رفتن مادری با کلاشینکف آویخته بر دوش، ایستادگی زنان اوکراینی در اونیفورم رزم و درخشش غرور در اعماق نگاه آنان، خیابانهای قاچ خورده و ساختمانهای جویده شده در بمباران و ستونهای دود و آتش…

اوکراین؛ تحولی تاریخی با درس‌هایش

مقاومت همبستهٔ مردم اوکراین در مقابل جنگ و تهاجم و اشغال کشورشان، آغاز تحولی تاریخی با درس‌هایش شد. تحولی که نمونهٔ حضور سیاسی و اجتماعی و نظامی مردم را در تمامی جبهه‌های مقاومت، پس از انقلاب الجزایر که در نیمه دوم قرن بیستم رخ داد، سراغ نداریم. در اوکراین چه رخ داد که ۷۰سال پس…

مقاومت، انسان را زیبا می‌کند

مقاومت، انسان را زیبا می‌کند «مردم! هشدار! که زیبایی، زندگانی است، آن زمان که پرده گشاید و چهره برنماید؛ اما زندگی، شمایید و حجاب خود، شمایید. زیبایی، قامت بلند ابدیت است، نگران منتهای خویش در زلال آینه؛ اما روشنی آینه شمایید و نهایت جاودانه شمایید». (جبران خلیل جبران) دیالکتیک وجود انسان در جهان هستی، انسان…

مجاهدین، تکیه بر آرمان‌گرایی و مبارزه جمعی

سرمایهٔ پایان‌ناپذیر یکی از ویژگیهایی که سازمان مجاهدین و مقاومت ایران را از سایر جریانهای مبارزاتی معاصر متمایز می‌کند، برخورداری از کادرهای همه‌جانبه و حرفه‌یی است. منظور از کادر همه‌جانبه و حرفه‌یی، کادرهایی است که در هیچ برهه‌ای از مبارزه، زندگی خصوصی و شخصی برای خود ندارند. آنها رزم‌آوران تک‌بعدی نیستند. با زیر و بم‌های…

دادن آتش‌زنهٔ قیام به دست قیام‌آفرینان

چرا خامنه‌ای در وانفسای سرنگونی این‌چنین زیرجلکی و چراغ خاموش ولی شتاب‌زده و سراسیمه، طرح موسوم به «صیانت فضای مجازی» را در خلوت‌خانهٔ مجلس سرسپرده تصویب کرد و سازوکارهای قانونی خودش را نیز در این ماجرا زیر پا گذاشت؟ این طرح چه ارتباطی با «جهاد تبیین» مورد ادعای او دارد؟ مگر فضای مجازی چه مشکلی…

«بـه پل‌های عابر پیاده دقت کنید»

این روزها حرف اول و آخر در هر بحثی برای رژیم «امنیت» است. امنیت هم چیزی جز کد وحشت از قیام و سرنگونی نیست. این موضوع که به دغدغهٔ اصلی نظام تبدیل شده در بررسی هر موضوعی بیرون می‌زند. در بحثهای لایحهٔ بودجه ۱۴۰۱، آنچه که تاکنون روشن شده رشد دو و نیم برابری سهم…

جایگزین دمکراتیک، اصلی‌ترین راه‌بند شاه و شیخ

شکست مبارزه از نوع پارلمانتاریستی و رفرمیستی و سایر روش‌های سنتی مبارزه در بین احزاب روزگار پهلوی، بنیانگذاران مجاهدین را برانگیخت تا در یک جمعبندی سرفصلی به‌علت شکستها بپردازند. آنها هنگامی به این جمعبندی پرداختند که شاه با سرکوب خونین قیام ۱۵خرداد۴۲ هیچ کورسوی امیدی برای تغییر باقی نگذاشته بود. ادامهٔ مبارزه یک راه‌ نو…

ایران‌زمین در آستانهٔ زایشی نوین

این روزها ایران‌زمین میدان هماوردی سطح و میزان اصالتها در کیفیت مبارزه برای رسیدن به آزادی با شاخص نفی نظام ولایت فقیه شده است. این روزها شاهد تعیین‌تکلیف تمامی نیروهای درگیر در سرنوشت خود و آینده ایران هستیم. آیندهٔ پیش رو، روزها و هفته‌ها و ماه‌های تعیین‌تکلیف نهایی جویبارهای راه افتاده از ۴۳سال پیش خواهد…

یک ایران با دو تاریخ متضاد!

این سال‌ها در مباحث تاریخی به‌ویژه تاریخ معاصر ایران با دو تاریخ کاملاً متضاد روبه‌رو می‌شویم؛ یکی تاریخی که آخوندها و آموزش و پرورش آنها و دستگاه تبلیغاتی‌شان درباره ایران به‌ویژه ایران معاصر ارائه می‌کنند، و دیگری تاریخی که در کتب غیررسمی و غیر حکومتی و اسناد تاریخی موجود به چشم می‌خورد. هر دو تاریخ…

تیشه بر طلسم دیو

تیشه بر طلسم دیو برخی می‌گویند زهر افعی در نگاهش است. یعنی اول با نگاهی خشک و نافذ طعمه را میخکوب می‌کند و بعد زهرش را می‌ریزد. برخی هم می‌گویند همهٔ قدرت و هیبت افعی در شهرت و آوازه‌اش است. آوازه‌ای که هر جانداری را در لاک خود فرو می‌برد. مار «شاه کبرا» یکی از…

ایران، رهسپار آزادی – مهدی خدایی صفت

ایران، رهسپار آزادی – مهدی خدایی صفت عبرت روزگار اگر شاه می‌توانست فکرکند به آنچه«فکر نکردنی» است و اگر خمینی قادر بود، سقوط آزاد خودش از «ماه» تا «چاه» را باور کند، و اگر خامنه‌ای می‌توانست پایان رژیم شومش را باورکند، شاید اوضاع به گونهٌ دیگری می‌چرخید. اما نهایتا این خلق‌ها هستند که حکم تاریخ…

ایرج مصداقی و منابعش در نیروی قدس و آرشیو وزارت اطلاعات – محسن معصومی…

ماجرای «کودک‌سربازان» مجاهدین هم یک چشمهٔ دیگر از خیمه‌شب‌بازی و «عملیات پیچیدهٔ چندوجهی» اطلاعات آخوندهاست. اول این‌که در وسط دادگاه سوئد و موضوع قتل‌عام ۶۷ یک برون‌رفت و جبههٔ جدیدی به‌سود جلاد ۶۷ بازمی‌کند، چیزی که رئیسی خیلی به آن نیاز دارد. دوم این‌که نشان بدهد که فقط رژیم نبوده که ۴۴۰هزار دانش‌آموز را پتوپیچ…

«خلق جهان بداند مسعود رهبر ماست» - #مسعود_رجوی

این ماندگارترین و گویاترین شعاری است که نسل برآمده از انقلاب ضدسلطنتی در در وصف مسعود رجوی سر داده است. رهبر انقلاب نوین ایران و معلم انقلاب. این شعار از یک شعور عمیق نسبت به کاریسما و جایگاه انقلابی راهبری ناشی می‌شد که قبل از سقوط نظام سلطنتی و درست در روزهایی که تمایل غالب،…

#همیاری؛ نشانی نیروهای بالفعل نبرد سرنگونی

دومین و سومین روز تماس‌ها با برنامهٔ همیاری سیمای آزادی را در بیست‌و ششمین گلریزان آن می‌توان حول سه محور نامگذاری نمود: ـ معرفی یک صدا. ـ زبانی تبلور خواسته‌ها و مطالبات اقشار مردم ایران. ـ یگانه امیدی که به‌طور مونیستی و همه‌جانبه بر روی اصلی‌ترین تضاد مردم و جامعهٔ ایران با حاکمیت آخوندی فعالیت…

به جوش آمده‌ست خون درون رگ گیاه

بیست و ششمین گلریزان همیاری با سیمای آزادی، بیش و پیش از آن‌که کمک مالی و پشتیبانی از تلویزیون ملی ایران باشد، به رژه‌یی شکوهمند از تماس‌های پی‌درپی کانون‌های شورشی تبدیل شد. اگر یک وجه تمایز برجسته برای این گلریزان قائل باشیم بی‌تردید روی این جوهره انگشت خواهیم گذاشت. در طول برنامه و طی روزهای…

گلریزان #همیاری، صدای سبز همبستگی برای آزادی

درین شب‌ها که گل از برگ و برگ از باد و باد از ابر و ابر از خویش می‌ترسد و پنهان می‌کند هر چشمه‌ای سر و سرودش را درین آفاق ظلمانی چنین بیدار و دریاوار تویی تنها که می‌خوانی سیمای آزادی به‌گواهی هموطنان و تماس‌گیرندگان با بیست و ششمین برنامهٔ «گلریزان همیاری»، دیگر از تعلق…

«من ایرانم؛ شوری در سر دارم» - #همیاری

بخشی از اولین تماس‌ها با سیمای آزادی در بیست‌و ششمین برنامهٔ همیاری، تداعی‌کنندهٔ تصاویر و استعاره‌هایی از ترانهٔ «من ایرانم» بود. این ترانه که در اواسط دههٔ ۶۰ تولید و اجرا شد، زبان ایران‌زمین در وصف خاطراتش در کشاکش‌های میان آزادی و استبداد ـ به‌خصوص در عهد شیخان قرون وسطاییِ ولایی ـ است. تماس‌ها در…

نگاهی گذرا به تاریخچهٔ یک تولد مبارک - #همیاری

«سیمای آزادی» نام مختصر «تلویزیون ملی ایران» است. این تلویزیون دارای تاریخچه‌یی به قدمت بخش حساسی از مقاومت برای آزادی است. در دههٔ ۷۰ شکل‌گیری یک تلویزیون ماهواره‌یی که بتواند در هفت‌روز هفته و ۲۴ساعته، ایران، کشورهای خاورمیانه، اروپا و آمریکای شمالی را زیر پوشش قرار دهد، جزو آرزوها و رویاهای دست‌نیافتنی بود. امروزه یک…

«همیاری» تبلور اصالت یک مقاومت میهنی - #همیاری

حکومتی پلشت در ایران بر کرسی نشسته که سال‌هاست هر صدا و نظر و عقیده‌ای را جز «منویات ولایت» برنمی‌تابد. برای دیکته کردن دیدگاههای واپس‌گرایانه‌اش به مردم ایران از یک‌سو تمامی امکانات رسانه‌یی و تبلیغی را به بوقچی‌های تبلیغاتی نظام تبدیل کرده؛ از سوی دیگر هم تلاش می‌کند اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آزاد را به…

#همیاری؛ جلوه‌گاه سرفرازیِ ملی و آبادانیِ غرورانگیز تاریخی

طی سالیانی که برنامهٔ همیاری با سیمای آزادی برگزار و اجرا شده است، شاهد چند تجربه یا دست‌آورد مشترک بین این برنامه‌ها بوده‌ایم. اگر بخواهیم این تجارب و دست‌آوردها را به‌عنوان راهنمای پی بردن به ضرورت برنامهٔ همیاری نام ببریم، باید روی این موارد تأکید کنیم: ۱ـ برنامهٔ همیاری ارزش‌های مقاومت در مبارزه‌یی همه‌جانبه و…

طلایه‌های قیامی دیگر در خشم ارتش گرسنگان

با ورود نظام ولایت فقیه به فاز سرنگونی، سلسلهٔ از قیامهای آتشین در تقدیر است و…

دروغهای رئیسی جلاد و واقعیت سفره‌های خالی

در هراس از خروش و خیزش فزایندهٔ مردم در شهرهای مختلف و گسترش آن به سایر…

پاسخ کوبندهٔ مردم به‌رئیسی جلاد

آخوند رئیسی دوشنبه شب ۱۹اردیبهشت در صحنهٔ تلویزیون ظاهر شد و ضمن عادی جلوه دادن قطار…

نان گران شد - م. شوق

نان گران شد نانوایی بسته است سفره‌ها از بی‌نوایی خسته است من ولی از هم‌صدایی می‌سرایم…

ارتزاق تمساح ولایت فقیه از گروگانگیری و تروریسم

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس در تاریخ ۲۱اردیبهشت ۱۴۰۱ در خبری به‌نقل از وزارت بدنام اطلاع داد…

قتل‌عام با گرسنگی، پاسخ چیست؟

در امتداد گرانی صد تا چهارصد درصدی کالاها و گرانی نان این روزها شاهد سلسله‌ای از…

بازی با گرانی، بازی با آتش

خبرگزاری سپاه پاسداران (فارس) میزان افزایش قیمت شماری از اقلام اساسی مورد نیاز مردم بر اثر…

رخداد ـ آنتورپ؛ سرنوشت ذلت‌بار یک مزدور!

https://youtu.be/P9_u3nMtcqwپاسخ دادگاه استیناف به ۳مزدور نفوذی تماشایی‌ست. دادگاه با افزایش حکم و جریمه، حساب مزدوران را…

دشمنی دیرینه و خونین خامنه‌ای با کارگران – عباس داوری

روز ۱۹اردیبهشت ۱۴۰۱، خامنه‌ای در دیداری با کارگران دست‌چین‌شده کینهٔ دیرینهٔ خود نسبت به طبقهٔ کارگر…

دجالیت سخیف خامنه‌ای برای مهار قیام کارگران

به نظر می‌رسد که حق‌طلبی کارگران و بازنشستگان و معلمان و سایر اقشار، «عمود خیمه نظام»…

قتل‌عام با گرسنگی - قیام گرسنگان

۹ماه پیش خامنه‌ای هنگام منصوب کردن رئیسی جلاد بر مستند ریاست‌جمهوری او را شاخص «مردم‌سالاری» نامید.…

کرهٔ زهرآلود از آب گل‌آلود!

ابهام بر سفره‌های مردم سایه افکنده و خانواده‌ها نمی‌دانند نانی را که امروز می‌خورند، فردا هم…

دادگاه آنتورپ، ایران؛ آه... اگر قانون...

رأی دادگاه آنتورپ بلژیک در روز ۲۰اردیبهشت ۱۴۰۱ هر ایرانیِ پویندهٔ آزادی، دموکراسی و قانون را…

خامنه‌ای و رئیسی در تزلزل و هراس!

این روزها بحث «نان» مهمترین مبحث سیاسی و اقتصادی و اجتماعی در ایران است. خامنه‌ای در…

خامنه‌ای؛ وحشت از شورش کارگران!

https://youtu.be/iBVEHMha4TAروز کارگر، خامنه‌ای خفقان گرفت و مزدورانش به جان کارگران افتادند اما یک هفته بعد، بی‌مقدمه…

آیا تورم هم موهبت است؟. برای چه کسی؟!

هنوز یک سال از گماشته شدن آخوند رئیسی جلاد به منصب ریاست‌جمهوری توسط خامنه‌ای نگذشته، که…

حکم دادگاه و حکم تاریخ

رژیم آخوندی هنوز از ضربه دادگاه سوئد و درخواست اشد مجازات برای دژخیم قتل‌عام به‌خود می‌پیچید…

قدرت «نان» و قطع ارتزاق از دجالیت

در دنیای سیاست و ایدئولوژی‌ها و مناسبات اجتماعیِ منتج از آن‌ها، شناخت ماهیتها و تمیز دادن…

حکم دادگاه استیناف بلژیک؛ پیام‌ها و پیامدها

روز ۲۰اردیبهشت ۱۴۰۱ یکی از روزهای به‌یادماندنی برای مقاومت ایران خواهد بود. در این روز تاریخی،…

خامنه‌ای؛ مصادره آخرین لقمه‌های مردم!

https://youtu.be/AgxrDl_rP-4خامنه‌ای با برداشتن یارانه آرد، آخرین لقمه‌های مردم را ربود و گفت تقصیر قاچاقچیان و جنگ…