ماه، همیشه، ماه عاشقان و شاعران بوده است. این همسفر خاموش و رازآمیز فرزند انسان در تبعید خاک، پیوسته شعر شاعران را با بال‌های خیال به آن‌سوی اقیانوس ساکت فضا پرواز داده است. از ماه تعابیر گوناگون در ادب پارسی نقش بسته؛ تعابیری مانند ماه نخشب، ماه ده چار، کوزهٔ رؤیا، چشمهٔ سیماب و... همه و همه حاکی از آن است که ماه با باغ‌های برفی خود، میلیون‌ها چشم مشتاق تماشا و عاشق زیبایی را در خود زندانی کرده؛ باین‌حال هنوز وصف تمام و کمال زیبایی ماه را شعری درخور سروده نشده است.
نمی‌دانم برای نخستین بار چه کسی شایع کرد، چشمان باباقوری و چهرهٔ پف‌کردهٴ خمینی را در ماه دیده؟ این بزرگ‌ترین توهین به ماه بود. با آن‌که آن زمان هم اغلب می‌خواستند به خود بقبولانند چشم آنان اشکال دارد وگرنه امام در ماه است، بودند کسانی که به چشمشان شک نکردند و به خرمقدسان مردرند ساده‌لوح نما، پوزخند زدند.
به‌راستی چه کسانی در پی آن بودند، امام رذالت پیشگان را یک‌سره از زیر درخت سیب نوفل‌لوشاتو به ماه تحمیل کنند؟ چه فاجعه‌یی در راه بود که می‌خواستند، چهرهٔ دراکولا را پیشاپیش با زیبایی ماه بزک کنند؟
روزگارانی بود که هیولایی کریه منظر به نام «خمینی»، کراهت شکل، شرارت نگاه و چنگال‌های خون‌آلودش را در ردا و طیلسان تلبیس نهان کرده بود و فریب عوام را، سبحهٔ صد دانه به دست می‌گرفت. لبان کف کردهٔ خود را به اوراد و اذکار و تقدیس ائمهٔ اطهار می‌گشود. پینه‌یی به‌اندازه گردو؛ روی پیشانی‌اش کبره بسته بود. به‌نام قرآن حکم می‌راند. از عدل علی نمونه می‌آورد؛ تا جور خود را جار بزند. نام شکنجه را «تعزیر»، و ذره‌ذره جان باختن زیر شکنجه را «تقتیل» نام نهاده بود.
برای انحراف افکار عمومی از چپاول‌های نجومی سردمداران حکومت خود، دست گرسنه‌یی را که از سر نیاز به‌سوی لقمه‌ای نان بخور و نمیر دراز شده بود ـ جلو چشمان اشک‌بار جامعه ـ با پیشرفته‌ترین تکنیک‌های وارداتی قطع می‌کرد.
اگر مفتشی گزارش می‌داد که زیدی در خانهٔ خود بلند عطسه کرده، و این‌طور می‌نماید که عطسهٔ او خلاف شئونات اسلامی! است. باید به دارالخلافه جلب می‌شد و پوست از سر وی زنده‌زنده برمی‌کندند؛ تا بداند در شرع انور! عطسه نیز احکامی دارد و خارج از اجازهٔ ولی‌فقیه مجاز نیست.
اگر گوشهٴ چادر «ضعیفه!» ای کنار می‌رفت، به جرم فساد فی‌الارض و محاربه باخدا و رسول!‌، او را باید به «محاکم صالحه!» می‌آوردند و با بهانه‌های خودساخته، تا گردن در چاله فرومی‌کردند؛ تا در حضور جمعی از «مؤمنین»! از خدا بی‌خبر به شدیدترین وجه سنگسار گردد.
حکم، حکم «آقا!» بود و وقتی صادر می‌شد، احدی نمی‌توانست آن را مانع شود؛ این شخص حتی اگر می‌خواست نزدیک‌ترین کس او باشد.
برای سفیدسازی چهرهٔ دجال جلاد چو انداخته بودند که خمینی غزل هم می‌سروده و در طرز غزل به لسان‌الغیب ارادت داشته! جل‌الخالق این‌یکی را نمی‌دانستیم! اما می‌دانستیم که حضرتش با آن‌که دل رئوفی! داشت و قلب لطیفش! آزار مگسی را برنمی‌تافت، و آن‌قدر آن را با گوشهٴ ردایش کیش می‌کرد تا به‌دلخواه از پنجره اتاق بیرون رود! ولی وقتی نوبت به مجاهدین می‌رسید، گوش فلک را کر می‌فرمود که:
«آقا! دشمن، نه اسراییل است، نه آمریکا، نه شوروی و نه شرق و غرب و شمال و جنوب، دشمن همین‌جا بیخ گوش ما نشسته است».
او در مواجهه با «این دشمن در بیخ گوش نشسته»، به شبی صد تا و دویست‌ تا اعدام هم راضی نبود و گلایه می‌کرد که چرا مسامحه روا می‌دارید و دشمنان اسلام را یک‌شبه ریشه‌کن نمی‌کنید؟ و تا حاج‌آقا لاجوردی! لیست اعدامی‌های شب قبل را به حضورش نمی‌برد، لب به صبحانه نمی‌زد و هیچ‌گاه نشده بود که نماز شبش قطع شود.
فَوَیل لِّلْمُصَلِّینَ / الَّذِینَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ / الَّذِینَ هُمْ یرَاؤُونَ / وَیمْنَعُونَ الْمَاعُونَ
(ماعون- ۴ تا ۷)
 
واعظان کاین جلوه بر محراب و منبر می‌کنند
چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند
مشکلی دارم، ز دانشمند مجلس باز پرس
توبه‌فرمایان چرا خود توبه کمتر می‌کنند؟
گوئیا باور نمی‌دارند روز داوری
کاین همه قلب و دغل در کار داور می‌کنند.
 
این هم از رند عافیت سوز، خواجهٔ روشن‌ضمیر و عارف بیداردل شیراز. که با دنیایی از سریش و سریشم هم نمی‌توان دمب خمینی را به غزل‌های محتسب ستیز او چسباند. معلوم نیست دیکتاتورهای خون‌آشام چرا در اواخر عمرشان شاعر از آب درمی‌آیند! این چطور شاعری بود که در هواپیما وقتی از او سؤال کردند، هیچ احساسی نه به ایران، و نه به توده‌های میلیونی که به استقبال او آمده بودند، نداشت؟!
خمینی اولین درندهٴ حلول کرده در جلد انسان نیست، جناب جلالت‌مآب! امیر تیمور لنگ نیز هنگامی‌که از شدت شراب‌خواری سقط شد، قرآن، هم‌چنان جلوی رویش گشاده بود. جالب این که، برخلاف خمینی ـ که فارسی معمولی را چپ و چوله و کج‌وکوله صحبت می‌کرد و حرف زدن عادی یک بچه‌مدرسه را هم بلد نبود ـ تیمور لنگ حافظ قرآن بود، می‌توانست سوره‌ها را از آخر به اول هم بخواند. از شدت زهد و دیانت! باید در سفر و جنگ مسجد بزرگ و چوبی او را حمل می‌کردند؛ تا حضرتش نماز بخواند!
ببینید حافظ پس از آن ملاقات نفسگیر، اجباری و تشریفاتی با این «صوفی دجال فعل ملحد شکل» چه می‌گوید:
صحبت حکام ظلمت شب یلداست
نور ز خورشید جو، بو که برآید
هزار رحمت به ارواح نداشته و خبیث هولاکو و چنگیز که رک و پوست‌کنده می‌گفتند، ما آمده‌ایم غارت و کشتار کنیم و هیچ موجود زنده ـ حتی گربه‌ها را هم ـ زنده نگذاریم؛ کتاب‌ها را باید سوزاند و شهرها را ویران کرد.
لااقل صف‌بندی‌ها مشخص بود. چنگیز، جای نجم الدین کبری و عطار نیشابوری نمی‌نشست. عطار، عطار بود و هولاکو، هولاکو. این بار قابیل حسابی چهرهٔ خود را بزک‌کرده بود. گرگ لباس میش را پوشیده بود؛ و دیو، خلعت انسان. آقا! نمی‌گفت به سبک سلاطین قدیم، رؤیای کشورگشایی و خیال امپراطوری در سر می‌پروراند، دم از صدور اسلام! می‌زد. نمی‌گفت دیکتاتوری، می‌گفت: جمهوری؛ آن‌هم از نوع اسلامی‌اش. می‌گویند یکی را به ده راه نمی‌دادند، سراغ کدخدا را می‌گرفت!
می‌گفت مخالفان نظام الهی! خودشان، خودشان را شکنجه می‌کنند؛ تا بگویند در اسلام! شکنجه هست باشد، گیریم، خودشان، خودشان را شکنجه می‌کردند. این‌یکی چه؟ این را که مخالفان نظام نگفته‌اند:
کی اولین بار گفت: «اینها یاغی و باغی هستند و محاکمه و قاضی و محکمه نمی‌خواهند، حکمشان معلوم است و همانجا وسط خیابان باید، کشته‌اش را کشته تر! کرد و زخمی‌اش را زخم زد تا تمام‌کش شود و اگر آنها زیر تعزیر جان بدهند، اسلام! ضامن نیست».
در جریان قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال۶۷ آش آن‌قدر شور شد که صدای منتظری هم درآمد، ولی امام! تصمیم خود را گرفته بود: «دشمنان اسلام! را هر چه سریعتر نابود کنید». !
این همه عجله و کینهٴ شتری، برای چه بود؟!
نکند کسانی پیداشده بودند که نمی‌خواستند معجزات نداشتهٔ این امام‌زادهٴ قلابی را باور کنند و هر چه چشم به ماه می‌دوختند، از دک‌وپوز کریه امام! در آن اثری نبود. آخر ماه سیمابی رازآلود الهام‌بخش شاعران کجا و هیولای کژدم قلبی مانند خمینی کجا؟ معلوم است اگر کسی سال‌ها هم به ماه چشم بدوزد، چیزی نخواهد دید؛ به‌جز پوزخند معنی‌دار ماه و از او ـ که بسا شاهد افول و غروب انواع سلاطین قدر قدرت، امیران صاحبقران، کاخ‌های تودرتو، باغ‌های معلق، تخت‌های مرصع، شمشیرهای شاهانهٴ جواهرنشان و جدولی از نشانهای رنگارنگ افتخار! بر سینهٴ دیکتاتوریها و خیل سگان زنجیری‌شان بوده است ـ ابیات پرمعنی و هنوز زندهٴ این قصیدهٔ زیبای سیف‌الدین فرغانی را خواهد شنفت:
 
هم، مرگ بر جهان شما نیز بگذرد
هم رونق زمان شما نیز بگذرد
آن‌کس که اسب داشت غبارش فرونشست
گرد سم خران شما نیز بگذرد
بادی که در زمانه بسی شمع‌ها بکشت
هم بر چراغدان شما نیز بگذرد
...
آری روزگارانی بود که وقتی امام دجالان آستین می‌افشاند، جلادان، نوباوگان و نونهالان میهن ما را دسته‌دسته روی میدانهای مین می‌فرستادند. دجال، قسم خورده بود، تا یک‌خانهٔ سالم در ایران باقی است، هم‌چنان تنور جنگ را برتابد. این شعارهای چپ‌اندرقیچی و دهان‌پرکن، البته خوراک تبلیغاتی خوبی برای اراذل یقه‌چاک چماق به دست؛ با باندرولِ «جنگ جنگ تا رفع فتنه در عالم!» بود؛ اما واقعیت چیست؟ قرن‌ها پیش خواجهٔ شیراز گفته است:
«دائماً یکسان نماند حال دوران غم مخور». !
تقدیر بر این قرار گرفته بود که درست در زمانی که همگان فکر می‌کردند، رژیم روی دور است، ناگهان تق نظام درآید؛ امام یک‌شبه جام‌زهر سر کشد و آبروی نداشته‌اش را با خدای نداشته‌تر معامله کند. جام‌زهر که به دست فرزندان ایران‌زمین، در ارتش آزادی‌بخش، به دجال خورانده شده بود کاری‌تر از آن بود که دکترهای خصوصی قلب بتوانند آن را معالجه کنند؛ از این‌رو همپایگی‌هایش، استخوانهای متعفن و نفس‌های پوسیدهٔ او را به خاک تحمیل کردند و برای پوشاندن این تعفن تاریخی، گور تنفر انگیزش را به قبه و بارگاه و طلا و جواهر آراستند. زهی حماقت! اگر می‌شد، با طلا و جواهر، تعفن نفس‌های یک عفریت خون‌آشام را لاپوشانی کرد، قارون الآن آقای دنیا بود و از او با افتخار یاد می‌شد.
گوئیا باور نمی‌دارند، روز داوری
کاین همه قلب و دغل در کار داور می‌کنند
با مرگ دجال مرگ‌زی، مرگنوش و مرگ‌فرمای، مرگ، نفس راحتی کشید، زندگی زنده شد، نسیم مجال تنفس یافت و بغض فرو خوردهٴ یک ملت، جای خود را به انفجار عظیم شادی داد.
دجال قرن مرد و مرده‌خوارانش، مرده ریگ او یعنی نظام الهی! جمهوری اسلامی!‌؟ را به‌زور سرکوب، بحران‌سازی و نیز سوءاستفادهٴ تام و تمام از دو بحران منطقه‌یی (جنگ کویت و جنگ دوم آمریکا و عراق) ـ مانند کالبدی سرطانی ـ سرپا نگهداشتند؛ اما تاکی می‌شد و می‌شود، قورباغه را به نام بلبل رنگ کرد و چلپاسه را، چکاوک نامید و به خورد خلق‌الله داد؟ در عصر کبیر آگاهی توده‌ها ـ ولو بین پیشتاز و جوانان نسل‌های بعد از قیام ضدسلطنتی، به ناگزیر گسست به‌وجود آمده باشد- نمی‌توان زمختی چماق، چرکتابی یقهٔ چماق‌داران و دست‌های خون‌آلود قداره‌بندان را با عبای سفید، تطهیر کرد و انتظار داشت، آب از آب تکان نخورد. دنیا حساب و کتاب دارد.
البته باید اذعان کرد، اگر نبود مقاومت حماسی مجاهدین و نسلی از کهکشان که تق شب خمینی ساخته را با جرقه‌های خود سوزاند و پاره‌پاره کرد، چه‌بسا مانند سلسله‌هایی از خلافت که نسل در نسل ادامه پیدا می‌کردند، نحوست خمینی، نه‌فقط تاریخ ایران که سرنوشت مناطق مسلمان‌نشین دنیا را نیز درمی‌نوردید. در آن صورت به‌راستی، به‌جز اسلام انقلابی و پیشتازان پاکباز آن، نیروی دیگری قادر به مقابله این غدهٴ سرطانی نبود. قلب خمینی کاسه‌یی پر کژدم بود که به اقتضای طبیعتش می‌گزید، می‌کشت، می‌درید، مثله می‌کرد و از این کار لذت می‌برد. هنوز هم که هنوز است در رذالت و خباثت، هیچ «شاه سلطان خلیفه» یی؛ به گرد پایش نرسیده است.
بنازم فرزندان ایران‌زمین را، که این مهیب‌ترین هیولای قرن حاضر را از اوج ماه به حضیض چاه فرود آوردند و کاری کردند که هیچ‌کس در دنیا از ترس نجس شدن، حاضر نیست، انگشتی به این رژیم بزند.
یادمان نرفته است که ۲۴آبان ۹۳ عیسی سحرخیز در گفتگو با یکی از رسانه‌های وابسته به اصلاح‌طلبان رژیم گفت: «خیلی از اصلاح‌طلبان به‌خلاف اول انقلاب دیگر علاقه‌یی به آقای خمینی ندارند، ما در اول انقلاب اشتباه کردیم که با خوش‌بینی بسیار و اولیه به آیت‌الله خمینی، به ولایت فقیه هم باور داشتیم».
***
به‌عنوان حسن ختام، از شما چه پنهان از زمانی که این نسل انقلابی، از کلمهٔ ماه نیز مانند سایر کلمه‌های معصوم اعادهٴ حیثیت کرده است، صدچندان به زیبایی ماه افزوده شده و این گوی بلورین توانسته است قلب‌ها و شعرهای بسیاری را فتح کند.
 
ع. طارق 

پنج ساعت زندگی در برزخ

داستانی کوتاه با اقتباس از سرگذشت دختری نجات یافته از آوار متروپل برج متروپل، هلدینگ معروف عبدالباقی، در خیابان امیری آبادان، آن روز کم‌جمعیت‌تر از روزهای دیگر به‌چشم می‌رسید ولی کافه مری هنوز باز بود و مریم و رامین، صاحبان کافه، به مشتریان‌شان رسیدگی می‌کردند. عطر سکرآور قهوهٔ داغ فضا را برداشته بود. حس غریبی…

پوزخند ماه و چهرهٔ واقعی امام

ماه، همیشه، ماه عاشقان و شاعران بوده است. این همسفر خاموش و رازآمیز فرزند انسان در تبعید خاک، پیوسته شعر شاعران را با بال‌های خیال به آن‌سوی اقیانوس ساکت فضا پرواز داده است. از ماه تعابیر گوناگون در ادب پارسی نقش بسته؛ تعابیری مانند ماه نخشب، ماه ده چار، کوزهٔ رؤیا، چشمهٔ سیماب و... همه…

باز انتشار مقاله دکتر زری اصفهانی فقید در باره فردی بنام ایرج شکری به…

اندرباب موجودات متا مرفوز شده - نوشته زری اصفهانیباز انتشار مقاله دکتر زری اصفهانی فقید در باره فردی بنام ایرج شکری به خاطر لاطائلات او درباره زنده یاد دکتر منوچهر هزارخانی احتمالا خوانندگان این مطلب ، کتاب متامرفوزیس فرانتس کافکا را خوانده باشند . کتاب کافکا درمورد کسی است که صبح از یک رویای ترسناک…

نظرسنجی غیرعلمی با اهداف سیاسی - دکتر حسین سعیدیان و دکتر کاظم کازرونیان

دکتر حسین سعیدیان، پروفسور و مدیر برنامه انفورماتیک، دانشگاه کانزاس، آمریکا دکتر کاظم کازرونیان، پروفسور و رئیس دانشکده مهندسی، دانشگاه کانتیکت، آمریکا پیشگفتار گرداننده ”گمان“ در یک توئیت مدعی شده است که رضا شاه دیکتاتور "جمهوری خواه" بوده است. رضا شاه یک دیکتاتور تمام‌عیار و دست‌نشانده استعمار بود و قربانیان دیکتاتوری او از همه اقشار…

دشمنی دیرینه و خونین خامنه‌ای با کارگران – عباس داوری

روز ۱۹اردیبهشت ۱۴۰۱، خامنه‌ای در دیداری با کارگران دست‌چین‌شده کینهٔ دیرینهٔ خود نسبت به طبقهٔ کارگر را به نمایش گذاشت. خامنه‌ای نشان داد که مطالبات حقهٔ کارگران را از همان ابتدا بر نمی‌تافته و با گفتن «تحریکات کارگری» بر سرکوب آنها تأکید دارد. خامنه‌ای اعتراف می‌کند که «روزهای مشرف به پیروزی انقلاب یعنی روزهای هجدهم…

دادگاه آنتورپ، ایران؛ آه... اگر قانون...

رأی دادگاه آنتورپ بلژیک در روز ۲۰اردیبهشت ۱۴۰۱ هر ایرانیِ پویندهٔ آزادی، دموکراسی و قانون را به سیر روزگار پیشین در ادوار تاریخ معاصر ایران به‌طور کلی، و تاریخ چهار دههٔ اخیر به‌طور خاص می‌برد. این رأی ـ که بار دیگر تروریسم بین‌المللی رژیم ملایان و بازوهای بازی‌خورده و هم‌سو و همراهش را کیفر حقوقی…

حکم دادگاه استیناف بلژیک؛ پیام‌ها و پیامدها

روز ۲۰اردیبهشت ۱۴۰۱ یکی از روزهای به‌یادماندنی برای مقاومت ایران خواهد بود. در این روز تاریخی، دادگاه استیناف آنتورپ حکم قطعی خود را در مورد همدستان بمب‌گذار خامنه‌ای صادر کرد. یادآوری می‌شود که فاشیسم دینی پس از اعلام حکم اسدالله اسدی، برای پیشگیری از رسوایی بیشتر، از استیناف‌خواهی صرف‌نظر کرده بود. نکتهٔ قابل توجه در…

هول شد و دستش خورد! فرار به جلو دیر هنگام پس از دو سال…

هول شد و دستش خورد! فرار به جلو دیر هنگام پس از دو سال در مورد ایمیل های حمید نوری lحمید نوری «دستش میخوره به ایمیل من... ‌ و بعد این هول میکنه که چی شد اینا؟‌ ۲۸ ثانیه بعد یک ایمیل برای من میاد، سفید. چون این دستش خورده بوده رو سند... » (مزدور…

حقوق کارگران را می‌توان و باید از این رژیم پس گرفت – عباس داوری

کارگران و زحمتکشان شریف ایران رژیم ضدبشری آخوندی از زمان سرقت حق حاکمیت مردم ایران در ۴۳سال قبل، از اولین حق و حقوق مسلمی که به‌طور کامل پایمال کرد، حقوق کارگران بود. خمینی با چماقداران خود به سردمداری علی ربیعی شکنجه‌گر و علیرضا محجوب، با سرکوب وحشیانه، تمامی تشکلهای کارگری را از بین بردند و…

حقیقی‌ترین صدای مردم ایران

تصویرنگاری بزرگ از رهبران مقاومت، مسعود و مریم رجوی در تهران، به‌همان میزان که شور سرنگونی و روحیهٔ رزم‌آوری و براندازی را در مقیاسی کلان به میان هموطنانمان‌مان برد، بیشتر از آن رأس و بدنهٔ استبداد دینی را به ارتعاش و واکنش واداشت. انجام این تصویرنگاریها از سوی جوانان شورشی به تاریخ ۹ و ۲۲فروردین…

پیام ملی ۵۰۰ امضاء

روز ۲۴ فروردین خبری مهم و متأثر از مذاکرات اروپا و آمریکا با رژیم آخوندی منتشر شد. خبری که هوشیاری پیرامون نتایج احتمالی این مذاکرات را به میان ایرانیان می‌برد. خبری که با خود، ضرورت همبستگی ملی را برای مقابله با جریان مماشات با دیکتاتوری ملایان فراخوان می‌دهد. خبری که ضرورت گسترش ارتباطات بین‌المللیِ مقاومت…

اسلام دمکراتیک، آنتی‌تز بنیادگرایی دینی

«این افتخار تاریخی مجاهدین است که تحت رهبری مسعود رجوی توانسته‌اند با ترسیم مرزهای عقیدتی و تاریخی اسلام دمکراتیک و ارائه یک آنتی‌تز قدرت‌مند در برابر ارتجاع مذهبی، تفکر قرون‌وسطایی خمینی تحت نام اسلام را به‌شکست بکشانند و جامعه ایران را نیز در برابر آفت بنیادگرایی، بیمه بکنند». (بخشی از سخنرانی خانم مریم رجوی در…

در مورد نظرسنجی گمان - زینت میرهاشمی

نظرسنجی و شکل دادن هدفمند روانشناسی جامعه نظرسنجی مؤسسه «گمان» با سر و صدای زیاد در فضای مجازی و در برخی رسانه‌های تصویری روبه‌رو شده است. بهانه این نظرسنجی مناسبت سالگرد برگزاری رفراندوم ضددمکراتیک «آری یا نه» به جمهوری اسلامی در روزهای یازده و دوازده فروردین ۱۳۵۸ است. این نظرسنجی توسط بنیاد پژوهشی در هلند…

پیرامون جبهه سیاسیِ نه شاه ـ نه شیخ

در دنیای سیاست با گستردگی مؤلفه‌های آن‌که در کانونشان «منافع» و «تعادل قوا» قرار دارند، شناخت دشمن اصلی یک جامعه، یک شاهکار است. در همین راستا شناخت تئوریک و تجربیِ تاکتیک‌های دشمن اصلی برای دربردن خودش از توجه و تمرکز مردم و از طرفی تسلط بر راهبردهای دشمن اصلی در تخریب و شیطان‌سازی علیه اپوزیسیون،…

نوروز؛ آیین یا تجلی زیستن؟

بهار، زیستنی است یا آمدنی؟ نوروز، بودن است یا شدن؟ بهار، سیر است یا صیرورت؟ نوروز، روز را زیستن است یا روزگار را از «بودن» تا «شدن» پیمودن؟ نوروز و بهار، آیین هستند یا انتخاب شدنی؟ نوروز و بهار، در زمرهٔ فلسفی‌ترین رخدادها و معناهایی هستند که به چراییِ «بودن» ما پاسخ می‌دهند. در این…

آیینهای ملی در خدمت نبرد برای آزادی

چهارشنبه‌سوری گذشت و رژیم نتوانست آن‌چنان که پاسدار حاجیان گفته بود مانع مردم در برگزاری این آئین ملی در خیابان‌ها و پارکها شود. آنچه در اظهارات مقامات حکومتی بیش از هر چیز جلب توجه می‌کرد آن چیزی بود که در پشت این مراسم نظام از آن وحشت داشت و برای همین تمام تلاشش را کرد…

آری، این‌چنین است «می‌توان و باید»

عملیات موفقیت‌آمیز از دور خارج کردن سامانه‌های وزارت به‌اصطلاح ارشاد رژیم در روز ۲۳اسفند، یک ضربه سنگین بر دستگاه عریض و طویل سانسور و اختناق است. این عملیات به‌طور خاص مرهمی بر زخم‌های ۴۳ سالهٔ بگیر و ببند قلم و کتاب و فکر و فرهنگ و اطلاع‌رسانی توسط نظام آخوندی است. این عملیات ستودنی و…

پاسخ به دروغهای محمدرضا ترابی - از خواهر مجاهد زهرا سراج

اینجانب زهرا سراج (مادر محمدرضا ترابی) در مورد دروغگویی حیرت‌انگیز محمدرضا ترابی و اظهارات دیکته شده توسط رژیم خونخوار ضدبشری از ذکر چند نکته ناگزیرم. او در فیس‌بوک (سوم اسفند ۱۴۰۰) ادعا کرده است من (به قول خودش «مادر بیولوژیکی») حتی حاضر نبودم در مورد پدرش با او صحبت کنم و از محل خاکسپاری هم…

بوسه بر جا پای پلنگ تاریکی‌شکار

در رثای شاعر و نویسندهٔ مبارز، رحمان کریمی پیرم اما پلنگم بر قله می‌نشینم تا به جای ماه تاریکی‌ها را شکار کنم. مرا از ناسازگارهای روزگار چه باک پیرم اما پلنگم مهاجم چون توفان غرنده چون رعد دلشکستگی‌های من و چون من حکایت تازه‌یی نیست تا هستم از پای نمی‌افتم مگر جلادان و ستمکاران از…

آفرینندگان - به قلم مهدی خدایی‌صفت

امسال ۸مارس، عنوان «روز زنان مقاومت اوکراین» را برافتخارات خود افزود. آن زنان قهرمان با قیام شجاعانهٔ خود، شیپور بیداری را در سراسر جهان به صدا درآوردند. بی‌گمان، رزم و مقاومت آنان، بیش از همه، برای جنبش زنان ایران بسیار قابل فهم و ستایش‌انگیز است. جنبشی که طی ۴دهه، حاکمیت زن‌ستیزترین نیروی ارتجاعی-فاشیستی تاریخ، همواره…

گابریل گارسیا مارکز در اثر ماندگار خود، «پاییز پدرسالار» می‌نویسد: «همه دیکتاتورها فکر می‌کنند…

گابریل گارسیا مارکز در اثر ماندگار خود، «پاییز پدرسالار» می‌نویسد: «همه دیکتاتورها فکر می‌کنند مردم عاشق آنها هستند و نوعی خودفریبی دارند و خوشان را بی‌خبر جلوه می‌دهند و آنها همیشه در پی اثبات عشق مردم به خود هستند». در جایی دیگر از کتاب او می‌خوانیم: «آنها خودشان را همیشه در مسیر حق می‌بینند و…

دادگاه استکهلم؛ ثبت اسناد اولین موج جنبش دادخواهی

رژیم جلّادان طی ۴دههٔ گذشته همواره تلاش کرده قتل‌عام۶۷ به‌فراموشی سپرده شود، گاه کوشیده آن را به‌کلی انکار کند، گاه خواسته است آن را به‌عنوان یک حکم قضایی توجیه نماید و گاه از طریق مزدورانش تلاش کرده ابعاد آن را کوچک جلوه دهد؛ اما روز سه‌شنبه ۱۷اسفند، این جنبش در خیز بلند دیگری، این توطئهٔ…

مارش حماسی بر ویرانه‌های موشک‌باران

آلبوم مقاومت اوکراین، سرشار صحنه‌های زیبا و انگیزاننده است. حضور لطافت کودکانه در کنار جنگ‌افزارهای سنگین و مناطق آوار شده، راه رفتن مادری با کلاشینکف آویخته بر دوش، ایستادگی زنان اوکراینی در اونیفورم رزم و درخشش غرور در اعماق نگاه آنان، خیابانهای قاچ خورده و ساختمانهای جویده شده در بمباران و ستونهای دود و آتش…

اوکراین؛ تحولی تاریخی با درس‌هایش

مقاومت همبستهٔ مردم اوکراین در مقابل جنگ و تهاجم و اشغال کشورشان، آغاز تحولی تاریخی با درس‌هایش شد. تحولی که نمونهٔ حضور سیاسی و اجتماعی و نظامی مردم را در تمامی جبهه‌های مقاومت، پس از انقلاب الجزایر که در نیمه دوم قرن بیستم رخ داد، سراغ نداریم. در اوکراین چه رخ داد که ۷۰سال پس…

مقاومت، انسان را زیبا می‌کند

مقاومت، انسان را زیبا می‌کند «مردم! هشدار! که زیبایی، زندگانی است، آن زمان که پرده گشاید و چهره برنماید؛ اما زندگی، شمایید و حجاب خود، شمایید. زیبایی، قامت بلند ابدیت است، نگران منتهای خویش در زلال آینه؛ اما روشنی آینه شمایید و نهایت جاودانه شمایید». (جبران خلیل جبران) دیالکتیک وجود انسان در جهان هستی، انسان…

مجاهدین، تکیه بر آرمان‌گرایی و مبارزه جمعی

سرمایهٔ پایان‌ناپذیر یکی از ویژگیهایی که سازمان مجاهدین و مقاومت ایران را از سایر جریانهای مبارزاتی معاصر متمایز می‌کند، برخورداری از کادرهای همه‌جانبه و حرفه‌یی است. منظور از کادر همه‌جانبه و حرفه‌یی، کادرهایی است که در هیچ برهه‌ای از مبارزه، زندگی خصوصی و شخصی برای خود ندارند. آنها رزم‌آوران تک‌بعدی نیستند. با زیر و بم‌های…

دادن آتش‌زنهٔ قیام به دست قیام‌آفرینان

چرا خامنه‌ای در وانفسای سرنگونی این‌چنین زیرجلکی و چراغ خاموش ولی شتاب‌زده و سراسیمه، طرح موسوم به «صیانت فضای مجازی» را در خلوت‌خانهٔ مجلس سرسپرده تصویب کرد و سازوکارهای قانونی خودش را نیز در این ماجرا زیر پا گذاشت؟ این طرح چه ارتباطی با «جهاد تبیین» مورد ادعای او دارد؟ مگر فضای مجازی چه مشکلی…

«بـه پل‌های عابر پیاده دقت کنید»

این روزها حرف اول و آخر در هر بحثی برای رژیم «امنیت» است. امنیت هم چیزی جز کد وحشت از قیام و سرنگونی نیست. این موضوع که به دغدغهٔ اصلی نظام تبدیل شده در بررسی هر موضوعی بیرون می‌زند. در بحثهای لایحهٔ بودجه ۱۴۰۱، آنچه که تاکنون روشن شده رشد دو و نیم برابری سهم…

جایگزین دمکراتیک، اصلی‌ترین راه‌بند شاه و شیخ

شکست مبارزه از نوع پارلمانتاریستی و رفرمیستی و سایر روش‌های سنتی مبارزه در بین احزاب روزگار پهلوی، بنیانگذاران مجاهدین را برانگیخت تا در یک جمعبندی سرفصلی به‌علت شکستها بپردازند. آنها هنگامی به این جمعبندی پرداختند که شاه با سرکوب خونین قیام ۱۵خرداد۴۲ هیچ کورسوی امیدی برای تغییر باقی نگذاشته بود. ادامهٔ مبارزه یک راه‌ نو…

ایران‌زمین در آستانهٔ زایشی نوین

این روزها ایران‌زمین میدان هماوردی سطح و میزان اصالتها در کیفیت مبارزه برای رسیدن به آزادی با شاخص نفی نظام ولایت فقیه شده است. این روزها شاهد تعیین‌تکلیف تمامی نیروهای درگیر در سرنوشت خود و آینده ایران هستیم. آیندهٔ پیش رو، روزها و هفته‌ها و ماه‌های تعیین‌تکلیف نهایی جویبارهای راه افتاده از ۴۳سال پیش خواهد…

یک ایران با دو تاریخ متضاد!

این سال‌ها در مباحث تاریخی به‌ویژه تاریخ معاصر ایران با دو تاریخ کاملاً متضاد روبه‌رو می‌شویم؛ یکی تاریخی که آخوندها و آموزش و پرورش آنها و دستگاه تبلیغاتی‌شان درباره ایران به‌ویژه ایران معاصر ارائه می‌کنند، و دیگری تاریخی که در کتب غیررسمی و غیر حکومتی و اسناد تاریخی موجود به چشم می‌خورد. هر دو تاریخ…

تیشه بر طلسم دیو

تیشه بر طلسم دیو برخی می‌گویند زهر افعی در نگاهش است. یعنی اول با نگاهی خشک و نافذ طعمه را میخکوب می‌کند و بعد زهرش را می‌ریزد. برخی هم می‌گویند همهٔ قدرت و هیبت افعی در شهرت و آوازه‌اش است. آوازه‌ای که هر جانداری را در لاک خود فرو می‌برد. مار «شاه کبرا» یکی از…

ایران، رهسپار آزادی – مهدی خدایی صفت

ایران، رهسپار آزادی – مهدی خدایی صفت عبرت روزگار اگر شاه می‌توانست فکرکند به آنچه«فکر نکردنی» است و اگر خمینی قادر بود، سقوط آزاد خودش از «ماه» تا «چاه» را باور کند، و اگر خامنه‌ای می‌توانست پایان رژیم شومش را باورکند، شاید اوضاع به گونهٌ دیگری می‌چرخید. اما نهایتا این خلق‌ها هستند که حکم تاریخ…

ایرج مصداقی و منابعش در نیروی قدس و آرشیو وزارت اطلاعات – محسن معصومی…

ماجرای «کودک‌سربازان» مجاهدین هم یک چشمهٔ دیگر از خیمه‌شب‌بازی و «عملیات پیچیدهٔ چندوجهی» اطلاعات آخوندهاست. اول این‌که در وسط دادگاه سوئد و موضوع قتل‌عام ۶۷ یک برون‌رفت و جبههٔ جدیدی به‌سود جلاد ۶۷ بازمی‌کند، چیزی که رئیسی خیلی به آن نیاز دارد. دوم این‌که نشان بدهد که فقط رژیم نبوده که ۴۴۰هزار دانش‌آموز را پتوپیچ…

«خلق جهان بداند مسعود رهبر ماست» - #مسعود_رجوی

این ماندگارترین و گویاترین شعاری است که نسل برآمده از انقلاب ضدسلطنتی در در وصف مسعود رجوی سر داده است. رهبر انقلاب نوین ایران و معلم انقلاب. این شعار از یک شعور عمیق نسبت به کاریسما و جایگاه انقلابی راهبری ناشی می‌شد که قبل از سقوط نظام سلطنتی و درست در روزهایی که تمایل غالب،…

#همیاری؛ نشانی نیروهای بالفعل نبرد سرنگونی

دومین و سومین روز تماس‌ها با برنامهٔ همیاری سیمای آزادی را در بیست‌و ششمین گلریزان آن می‌توان حول سه محور نامگذاری نمود: ـ معرفی یک صدا. ـ زبانی تبلور خواسته‌ها و مطالبات اقشار مردم ایران. ـ یگانه امیدی که به‌طور مونیستی و همه‌جانبه بر روی اصلی‌ترین تضاد مردم و جامعهٔ ایران با حاکمیت آخوندی فعالیت…

به جوش آمده‌ست خون درون رگ گیاه

بیست و ششمین گلریزان همیاری با سیمای آزادی، بیش و پیش از آن‌که کمک مالی و پشتیبانی از تلویزیون ملی ایران باشد، به رژه‌یی شکوهمند از تماس‌های پی‌درپی کانون‌های شورشی تبدیل شد. اگر یک وجه تمایز برجسته برای این گلریزان قائل باشیم بی‌تردید روی این جوهره انگشت خواهیم گذاشت. در طول برنامه و طی روزهای…

گلریزان #همیاری، صدای سبز همبستگی برای آزادی

درین شب‌ها که گل از برگ و برگ از باد و باد از ابر و ابر از خویش می‌ترسد و پنهان می‌کند هر چشمه‌ای سر و سرودش را درین آفاق ظلمانی چنین بیدار و دریاوار تویی تنها که می‌خوانی سیمای آزادی به‌گواهی هموطنان و تماس‌گیرندگان با بیست و ششمین برنامهٔ «گلریزان همیاری»، دیگر از تعلق…

ما شاعران این روزگار - م. شوق

روزنامه‌های صبح خبر از تسلط شب نفس‌گیر می‌دهند روزنامه‌های ظهر خبر از زخم‌های پیکر خورشید روزنامه‌های…

کف خیابانهای وطن؛ آدرس دشمن اصلی ایران

در کف خیابانهای ایران دنبال آدرس دشمن اصلی ایران بگرد! این پیام تمام اعتراضات و قیامهای…

شاه و شیخ، دوقلوهای همزاد استبداد

شاه و شیخ، دوقلوهای همزاد استبداد در تاریخ میهن ما بوده‌اند و هستند. آنها در دوره‌های…

قطعنامه و چشم‌انداز

آمریکا و ۳کشور اروپایی پیش‌نویس قطعنامه‌یی مبنی بر ضرورت پاسخگویی رژیم به آژانس را به‌ شورای…

روحت شاد! - گودرز

بسته‌ایم بر روحت ای شاها دخیل... گفت شیخی ای رضا شاه کبیر شاد بادا روحت ای…

عروسک خرس قرمز

داستانی کوتاه بر اساس مرگ جانگداز خواهران ۱۴ و ۱۲ساله، «میترا و ملیکا صالحیان‌پور» و زن‌عموی…

سوختن شانس تاریخی یک خمینی دیگر

از طرفه‌های اعجاب‌برانگیز روزگار ما آن است که کسانی که تا دیروز در جرگهٔ مشاطه‌گران و…

بی‌خانمانی گسترش یابنده

در اثر گرانیهای اخیر قیمت مسکن نیز گران شده است. و این بر شدت بی‌خانمان شدن…

محاسبه غلط

در سالمرگ خمینی امروز بعد از چهار دهه جنایت و فساد و غارت و ویرانی، خامنه‌ای…

بیانیه جبهه «سنگ پای نظام»

بیانیه جبهه «سنگ پای نظام» برای خواندن و عبرت گرفتن از سرنوشت رقت‌انگیز تفاله‌های رژیم جبهه…

آبشخور شعارهای ارتجاعی پروسلطنتی در جنبش اخیر!

در هفته‌های اخیر، انفجار دوباره خشم و نفرت توده‌ها علیه سرمایه‌داران حاکم و رژیم سرکوبگر جمهوری…

پوسته شکنی در اعتراضهای صنفی

روز ۱۵خرداد خامنه‌ای وزیر اطلاعات نظام را به‌صحنه فرستاد تا هشدار دهد که «دشمن در مقطع…

سال داغ ۱۴۰۱؛ تحول مهم در صورت مسألهٴ ایران

اوضاع سیاسی ایران از آغاز سال۱۴۰۱ به این‌طرف، بسیار شبیه سیر تحولات در زمان حکومت لویی…

ولایت‌مداران و کابوس آتشین «سرنگونی»

«براندازی» نام دیگر کلید‌واژهٔ «سرنگونی» است که در تاریخ معاصر میهنمان، سازمان مجاهدین خلق ایران، ابداع‌کننده،…

«خمینی» پدیده‌ای شوم که از سپهر سیاسی ایران محو خواهد شد

آن که بر در می‌کوبد شباهنگام به کشتن چراغ آمده است (زنده یاد احمد شاملو) «خمینی»…

۱۲میلیون زندانی، محصول ناگزیر رژیم آخوندی

کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت، در اطلاعیهٔ شمارهٔ ۶ خود به تاریخ ۲خرداد ۱۴۰۱…

تسخیر ۵۱۳۸دوربین کنترلی، در سالمرگ خمینی ملعون

روز ۱۲خرداد۱۴۰۱ در آستانهٔ سالمرگ خمینی ملعون، کانون‌های دلاور شورشی طی عملیات گسترده‌یی دوربینهای کنترلی در…

گرگ مطاع ابلیس

پا به عصر یا دورانی از تاریخ حیات بشر بر کرهٔ زمین گذاشته‌ایم که می‌توان آن…

خامنه ای در محاصره بحرانها

خامنه‌ای امروز در حضور امت همیشه «جامانده» نظام در کنار گور خمینی مدعی شد که نظامش…

هر کی خورشید و می‌خواد پاشه دنبالم بیاد

همه جا سرد است اما نه سرمای زمستان. همه جا تاریک است اما نه به‌خاطر آن…