مهر 13, 1401

ستاد اجتماعی مجاهدین در داخل کشور: شلیک وحوش خامنه‌ای به فیلمبرداران صحنه‌های قیام برای جلوگیری…

in اطلاعیه ها و فعالیتها

ستاد اجتماعی مجاهدین در داخل کشور: شلیک وحوش خامنه‌ای با گلوله‌های ساچمه‌ای و پینتبال به…
مهر 13, 1401

پاره کردن و آتش زدن تصاویر خامنه‌ای تنها پاسخ جوانان دلیر در نوزدهمین روز اعتراضات…

in گزارش های خبری

امروز در نوزدهمین روز از قیام سراسری مردم ایران و به‌خصوص پس از زوزه‌های وحشت…
مهر 13, 1401

درگیری‌های شدید در دیواندره و سنندج - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران - #مهسا_امینی…

in قیام و اعتراضات

در دیواندره صدای مستمر شلیک بگوش می رسد در شامگاه سه شنبه ۱۲ مهر از…
مهر 13, 1401

آیا روضه‌های خامنه‌ای به قیام خاتمه داد؟ - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران -…

in تحلیل و تفسیر

https://youtu.be/vMalebOc9tIیک هم‌وطن: اینجا سقز است ۱۲مهر ۱۴۰۱ اما رئیسی جلاد می‌گوید زوزه‌های خامنه‌ای در روز…
مهر 13, 1401

اعتصاب سراسری معلمان و دانش‌آموزان در حمایت از قیام سراسری + توئیت خانم #مریم_رجوی -…

in قیام و اعتراضات

توئیت خانم مریم رجوی https://twitter.com/Maryam_Rajavi_P/status/1576959764424073218?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1576959764424073218%7Ctwgr%5E63b24fab167194fd26c29af7cd7a34e521323e7b%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.mojahedin.org%2Fid%2F79e850c5-1224-4da5-8c25-946406185cfc امروز در نوزدهمین روز از قیام سراسری و همزمان با…
مهر 13, 1401

بنیاد هریتیج: بایدن باید رژیم ایران را در قبال سرکوب بازخواست کند - زنده باد…

in سیاست

بنیاد هریتیج روز ۱۱مهر نوشت: پس از کشته شدن مهسا امینی، زن ۲۲ساله‌ای که توسط…
مهر 13, 1401

مادر بزرگوار مجاهد خدیجهٔ داداش‌زاده (مادر جوادی) جاودانه شد - پیام تسلیت خانم #مریم_رجوی

in اطلاعیه ها و فعالیتها

مادر مجاهد خدیجهٔ داداش‌زاده (مادر جوادی)، مادر مجاهدین شهید بهناز، بهنام و بهمن جوادی و…
مهر 13, 1401

رویترز: به‌آتش کشیدن خانه یکی از مأموران گشت ارشاد که در قتل مهسا امینی نقش…

in رسانه های جهان

خبرگزاری رویترز روز ۱۲مهرماه با انتشار کلیپی نوشت: معتراضان خانه یکی از ماموران گشت ارشاد…
مهر 13, 1401

اعدام چهار زندانی در زندان وکیل‌آباد مشهد

in اختناق و سرکوب

دژخیمان خامنه‌ای روز یکشنبه ۱۰مهرماه، چهار زندانی را در زندان وکیل‌آباد مشهد اعدام کردند. هویت…
مهر 13, 1401

قیام سراسری - شماره ۳۶ - انتشار اسامی ۲۶تن دیگر از شهیدان سرفراز قیام، شامل…

in اطلاعیه ها و فعالیتها

قیام سراسری - شماره ۳۶ انتشار اسامی ۲۶تن دیگر از شهیدان سرفراز قیام شامل ۲۱شهید…
مهر 13, 1401

ایران قیام سراسری – شماره ۳۵ - نوزدهمین روز قیام، گسترش اعتراضات دانشجویان و دانش‌آموزان…

in اطلاعیه ها و فعالیتها

ایران قیام سراسری – شماره ۳۵ نوزدهمین روز قیام، گسترش اعتراضات دانشجویان و دانش‌آموزان همراه…
مهر 13, 1401

نوزدهمین روز قیام سراسری - گسترش اعتراضات دانشجویان همزمان با اعتصاب معلمان و بازاریان ـ…

in قیام و اعتراضات

توئیت خانم مریم رجوی https://twitter.com/Maryam_Rajavi_P/status/1577315524630962176?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1577315524630962176%7Ctwgr%5E3408dd148298a8d20c0ae707a5a30326315c1311%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.mojahedin.org%2Fid%2F0a7a7610-36bd-4fdc-975e-5ff4a4833b7a امروز سه‌شنبه دوازدهم مهر، نوزدهمین روز قیام سراسری مردم ایران…
مهر 12, 1401

اخبار شامگاهی سیمای آزادی ـ دوشنبه ۱۱مهر۱۴۰۱

in مشروح اخبار سیمای آزادی

https://vimeo.com/756551730

«نپرسید کشورتان چه کاری برای شما می‌تواند بکند، بپرسید شما چه کاری می‌توانید برای کشورتان بکنید».
این سخنان بخشی از نطق جان اف کندی است که در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایالات متحده درسال ۱۹۶۱ ایراد کرد، سپس به اندازه ای شهرت یافت که امروز برخی از مردم آمریکا آن را به صورت کتیبه به دیوار خانه خود می‌آویزند.
در حقیقت این دو جمله در یک روزنامه عربی چاپ لبنان آمده بود. نویسنده آن جوان گمنامی بود به نام جبران خلیل جبران که بعدها به سبب نوشتن چند اثر شعرگونه عرفانی شهرت یافت. مهم‌ترین این آثار کتاب کوچکی‌ست بنام «پیامبر» که از سال انتشارش، ۱۹۲۳ تاکنون همیشه در میان خوانندگان دست به دست گشته است. جمله ای که از زبان کندی معروف شد، خطاب نویسنده به جوانان آزادی‌خواه سرزمین‌های عربی است. که تحت استعمار امپراتوری عثمانی بودند و برای آزادی تلاش می‌کردند. روشن است که جبران خلیل در آن مبارزه شرکت داشته است.
در مقالات سیاسی جبران خلیل جبران لحن کلام نویسنده، سیاسی و روزنامه‌ای (ژورنالیستی) نیست. کلام شاعری‌ست که وارد سیاست شده است و مقاله سیاسی می‌نویسد. برای نمونه، او جنبش استقلال طلبی سرزمین خود را چنین توصیف می‌کند: در خاورمیانه بیداری خواب را نهیب می‌زند. این بیداری پیروز خواهد شد، زیرا سردار آن خورشید و لشکرش سپیده دم است.
زندگی خلیل جبران
جبران خلیل جبران ـ که بعدها در آمریکا با نام کوتاه شده «خلیل جبران» معروف شد، در سال ۱۸۸۳دردهکده کوهستانی سرسبزی در کوهپایه‌های لبنان، در وادی قدیشا و در یک خانواده مسیحی مارونی به دنیا آمد. در منطقه‌ای سرشار از زیبایی‌های طبیعت، که در بینش معنوی و جهان بینی او تأثیر مهمی داشت. پدربزرگ او یک کشیش مارونی بود. خلیل جبران به لطف مادرش، با داستان‌های کتاب مقدس آشنا شد. او با باورهای تمام ادیان ابراهیمی هماهنگی می‌نمود. این آموزه‌ها در سرتاسر نوشته‌های آینده‌اش بازتاب می‌یافت.
تحصیلات  جبران در کودکی فقیرانه بود. خواندن را به زبان سریانی نزد کشیش فراگرفت. جبران، تحصیلات جدیتر خود را بعدها در آمریکا و نیز در سفر چهارساله‌ای به لبنان انجام داد. او در دوازده سالگی همراه با خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد و به تابعیت آمریکا در آمد.  مهاجرت خانواده جبران جزئی از یک موج مهاجرت تاریخی در سال‌های پایان قرن گذشته براثر رکود اقتصادی و بی‌کاری وسیع ناشی از باز شدن کانال سوئز در خاورمیانه پیش آمد. بازشدن این آبراه در سال ۱۸۶۹ ساختار اقتصادی همه سرزمین‌هایی که در مسیر کاروان‌های بارزگانی بودند را فروریخته و تعداد زیادی بیکار شده بودند.
کیست که بتواند چکاوک را از خواندن باز دارد؟
جبران در دوره‌ای از منازعات سیاسی و مذهبی به دنیا آمده بود. او در بیشتر نوشته‌های اولیه‌اش به درگیری‌های فرقه‌ای و تزویر و ریا کاری و فساد می‌پرداخت. او عزم خود را جزم کرده بود تا ایدئولوژی‌ها را به پرسش بگیرد و دیوارهای بی‌عدالتی را از بین ببرد. او اگرچه از دیرباز به کنشگری روی آورده بود، در گذر عمر به ژرف اندیشی ادامه داد و اغلب «از رشد کردن و رسیدن به خویشتن بزرگ‌تر خویش» سخن می‌گفت. جبران زندگی خود را در مسیر رسیدن به ساحتی عمیق‌تر، زیست و این ساحت را به هسته‌ی اصلی نوشته‌ها و هنر خود مبدل کرد.
آثار او مضمون اجتماعی دارد و مفاهیم انسانی را در نوشته‌هایش منتقل کرده است. سخنان او بر این پایه استوارند که سرشت انسان ذاتاً خوب است و دشواری‌های زندگی او از آنجا ناشی می‌شوند که او هنوز تعارض‌های اساسی زندگی را به جا نیاورده و ماهیت کار و نظام زندگی را چنان که باید دگرگون نکرده است». در جایی می‌گوید: «کاشکی دره‌ها، کوی‌ها بودند، و راه‌های سبز کوچه‌های شما و شما یکدیگر را در تاکستان‌ها می‌جستید و با دامن‌های آکنده از عطر خاک می‌آمدید». «آیا دل من درختی خواهد شد با شاخه‌های پربار، تا میوه‌هایش را بچینم و به این مردمان بدهم؟».
اشتیاق خلیل جبران
 جبران می‌گفت: اگر بر ابری بنشینی، خط حائلی بین یک کشور و کشور دیگر نمی‌بینی، سنگچینی بین یک کشتزار و کشتزار دیگر نمی‌بینی. اما افسوس که نمی‌توانی بر ابر بنشینی.» این اشتیاق به فرا رفتن از مرزها به حیطه‌ی فرهنگ‌ها و مذاهب هم کشیده می شد. «تو برادر و خواهر منی و من تو را دوست دارم. تو، من فرزندان یک مذهبیم، چرا که مسیرهای مختلف مذهب چیزی جز انگشتان دست مهربان پروردگار نیست. دستی که به سوی ما دراز شده، کمال روح را به همه‌ی ما عرضه می دارد، و مراقب است که همگان از آن بهره‌ور شوند». در نوشته ای دیگر: «همسایه‌ی تو خویشتن دیگر توست که پشت دیواری است.
در ادراک، همه دیوارها فرو خواهد ریخت». در جای دیگر می گوید: «شکست، شکست من، تو پیش من از هزار پیروزی عزیزتری و در دل من از همه افتخارهای این جهان شیرین تر. شکست من، خودشناسی من از توست که می دانم هنوز جوانم و پای چابک دارم». جبران می گفت: «من به آموزه هایی ایمان دارم که من و تو را از بند برهاند و ما را رها شده در زمین، درپایگاه پرودگار، جای دهد».
 
جبران خلیل هم آوا با نبض حیات
جبران همچنان دراعماق حیات درونی خود سیر می‌کرد، همواره درحال کاوش در عمیق‌ترین پرسش های زندگی و برگذشتن از مرزها بود، هم آوا با نبض حیات که تمام بشریت را درخود گردهم می‌آورد.
جبران نوشته بود: انسان ها به طایفه‌ها و قبیله‌های مختلف تقسیم شده‌اند، و به کشورها و شهرهای مختلف تعلق یافته‌اند. من اما خود را با تمام این جوامع بیگانه یافته‌ام، من به هیچ سرزمینی تعلق ندارم. عالم کشور من است و خانواده‌ی بشریت قبیله‌ی من. زمانی مردی بود که یک دره پر از سوزن داشت.
روزی مادر عیسی نزد او آمد و گفت «ای دوست پیراهن پسرم پاره شده است، من باید پیش از آن‌که به معبد برود آن را بدوزم. یک سوزن به من نمی‌دهی؟». آن مرد سوزنی به آن زن نداد، ولی نطق غرایی درباره دادن و گرفتن برای او کرد تا پیش از رفتن پسرش به معبد برای او نقل کند. «من چهره‌ای دیدم که هزار رو داشت، وچهره‌ای که یک رو بیشتر نداشت ، گویی در قالبی ریخته باشند». ازکتاب «دیوانه».
 جبران در شادی و اندوه درگذشت
جبران در سال ۱۹۳۱ و درست روز بعد از عید پاک، در۴۸ سالگی، از دنیا به قلمرویی رفت که باور داشت، «سپیده دمان بی پایان و همواره روز اول» است. ستایش‌هایی که نثار زندگی او می‌شود مرزهای هر فرهنگی را در نوردیده است. سیر زندگی جبران سفری است ژرف و پهناور. خواننده کتاب‌های او سفری به سوی ساحتی عمیق‌تر را فرا می‌خواند «چرا که امید و احساس نوع بشر سراسر در یک تن و جان جای می‌گیرد». پس از درگذشت جبران خلیل جبران، جسد او را به کشورش بازگرداندند و با تشییع دو روزه‌ای او را در دهکده زادگاهش به خاک سپردند.
«هنگامی که اندوه من به دنیا آمد از او پرستاری کردم و با مهر و ملاطفت نگاهش داشتم. هرگاه من و اندوهم با هم راه می رفتیم، مردمان ما را با چشمان مهربان می‌نگریستند، با کلمات بسیار شیرین با هم نجوا می‌کردند. بودند کسانی که از دیدن ما غبطه می‌خوردند، زیرا اندوه چیز گرانمایه‌ای بود و من از داشتن او سرفراز بودم. هنگامی که شادی من به دنیا آمد، او را بغل گرفتم و روی بام خانه فریاد زدم «ای همسایگان بیایید و ببیند.  امروز شادی من به دنیا آمده است». ولی هیچ یک از همسایگانم نیامدند تا شادی مرا ببینند. من بسیار شگفت زده شدم. «ازکتاب دیوانه».
منبع:  مقاله نوشته‌های نجف دریابندری مترجم کتاب پیامبر در مقدمه کتاب.    

دیروز حرف اصلی خامنه‌ ای چه بود؟

https://youtu.be/0UUYy6JwfuQکدام عامل خامنه‌ ای را وادار کرد به صحنه بیاید خامنه‌ ای بعد از ۱۸روز به…

انقلاب ایران توفنده به سمت پیروزی - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران -…

انقلاب دمکراتیک مردم ایران در چشم‌اندازی با شکوه از فردای پیروزی انقلاب ضدسلطنتی در سال ۵۷،…

محمد قرایی: چرا آخوند باید گم بشه؟ - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران…

محمد قرایی: چرا آخوند باید گم بشه؟ فکر می‌کنم شما هم موافق باشید که اگر بخواهیم…

چرا قیام مردم ایران به انقلابی بنیان کن تبدیل خواهد شد؟ - زنده باد…

آن چه در خیابان‌های ایران جریان دارد یک انقلاب است روز یکشنبه 10 مهر، هفدمین روز…

نامه مشترک ۱۳تن از برندگان جایزه نوبل در حمایت از قیام سراسری مردم ایران…

ما برندگان جایزه نوبل سرکوب تظاهر کنندگان در ایران را به‌شدت محکوم می‌کنیم و خواستار حسابرسی…

تشبثات یک رژیم پا به گور- حیدر پیرزادی

این‌جانب حیدر پیرزادی عضو سازمان پرافتخار مجاهدین خلق ایران، مبارزه را از چهل سال پیش باهدف…

خامنه‌ای سکوتش را شکست و مردم را اغتشاشگر نامید!

خامنه‌‌ای تلاش کرد درماندگی و ضعف نیروهایش را بپوشاند خامنه‌ای بعد از نزدیک به دو هفته…

جهان در حمایت از قیام سراسری مردم ایران ایستاد - زنده باد انقلاب دمکراتیک…

تظاهرات در شهرهای مختلف جهان در حمایت از قیام سراسری مردم ایران امروز شنبه ۹ مهرماه،…

هر روز شورشی‌تریم! - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران - #مهسا_امینی #اعتصابات_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

ما عرصه را برای شما تنگ کرده‌ایم هر کوچه را پر از شرر و سنگ کرده‌ایم…

فراخوان یک شاعر - م. شوق - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران -…

شد وطن پر از خون واژگان شاعران کجایید؟ عشق ما وطن گشته خونچکان، عاشقان کجایید؟ یاری…

به‌گور سپردن - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران - #مهسا_امینی #اعتصابات_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

با قدرت گورخوابان با خشم کپرنشینان به گور سپرده می شوند حال موقع کندن است این…

نالهٔ مرغ سحر - تقدیم به مادران شهیدان قیام - زنده باد انقلاب دمکراتیک…

https://youtu.be/oxnzvTWJUwsبشنو این نالهٔ مرغ سحر است داغ این خلق و وطن تازه‌تر است آه بنگر که…

برای شهیدان زاهدان - م. شوق - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران -…

https://youtu.be/1EBfjU--Ji8قلب شکفته‌تان که هر یک کبوتری بود حالا ببری شده است که در خیابان به‌دنبال قاتلان…

دیگر نمی‌گویم: «بی‌شرف»! - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران - #مهسا_امینی #اعتصابات_سراسری #قیام_تا_سرنگونی

دیگر نمی‌گویم: «بی‌شرف»! ... شعارهای خلیده در ناتوانی مفرط خشم اینک در تکامل طبیعی خود به…

پیام اتحاد مردم و دانشگاهها پس از شبیخون به دانشگاه شریف - زنده باد…

شبیخونی که دستگاه سرکوب‌گری حاکمیت آخوندی در دانشگاه صنعتی شریف عملیاتی کرد، شکاف هر دم عمیق‌شوندهٔ…

دانشگاه شریف و فرازی در قیام - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران -…

روز یکشنبه ۱۰مهر، خیزش و پایداری دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در تهران، برگی فراموشی‌ناپذیر را در…

«شکاف بین نسلی» یا مجازات اتودینامیک؟ - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران -…

آنچه جامعه‌شناسی متأثر از داده‌های حکومتی یا نشأت‌گرفته از تمایل طبقهٔ حاکم، «شکاف بین نسلی» می‌خواند،…

فرو ریختن ام‌القرای دجالیت در قیام سراسری - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران…

در روزهای قیام سراسری در ورای همهٔ دست‌آوردها، آنچه به چشم می‌خورد فرو ریختن ام‌القرای دجالیت…

«می‌کشم، می‌کشم، هر آن‌که خواهرم کشت!» - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران -…

در همان اولین تظاهرات اعتراضی که روز ۲۵شهریور ۱۴۰۱ در برابر بیمارستان کسرای تهران، در واکنش…

ایران‌زمین در طنین آسمان‌سای آزادی - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران - #مهسا_امینی…

شنبه ۹مهر ۱۴۰۱ روزی تاریخی در آلبوم کاروان راهیان سپیده‌دم خجستهٔ آزادی ایران‌زمین است. خروش‌ها از…

روان‌شناسیِ داس سلطنت مطلق بر گلوی یاس حقوق بشر - زنده باد انقلاب دمکراتیک…

یکی از فواید حاکمیت جمهوری اسلامی با محوریت ولایت فقیه، تجربه‌آموزیِ همه‌جانبهٔ روان‌شناسیِ جنایت از برگ‌برگ…

جهش‌های قیام سراسری و زنجموره‌های حاکمیت - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران -…

قیام سراسری، شتابان، پرانرژی و سیال، سقف پیشین و متعارف زمان را شکسته و اکنون وارد…

قیام قم و شکست فریسیان در برابر فرزندان مریم - زنده باد انقلاب دمکراتیک…

قم شهری بود که پایگاه ارتجاع دین‌فروش و خون‌ریز تلقی می‌شد. بسیاری بر این باور بودند…

قیام سراسری، به‌پیش می‌تازد - زنده باد انقلاب دمکراتیک مردم ایران - #مهسا_امینی #اعتصابات_سراسری…

قیام سراسری و انقلاب دمکراتیک مردم ایران در شانزدهمین روز، گامی جهش‌آسا به‌پیش برداشت، جبهه‌های جدیدی…